вівторок, 19 лютого 2019 р.

Інтернет на користь: онлайн-ресурси для вивчення історії


Добірка найбільш цікавих віртуальних сервісів, здатних поглибити знання та додатково мотивувати учнів до вивчення історії.
Гаджети – користь чи зло для школярів? Нерідко можна почути нарікання батьків та педагогів, що підлітки надто багато часу проводять, потупившись в екрани смартфонів, планшетів та ноутбуків.
Дійсно, згідно з дослідженнями вчених, час, витрачений на соціальні мережі чи онлайн-іграшки, у сучасних підлітків інколи переважає над періодом задіяності в учбовому процесі. А чому б не скористатися сучасними девайсами для отриманням максимальної користі для навчання та розширення ерудиції? – Наша редакція представляє добірку зручних онлайн-ресурсів, які неодмінно зацікавлять школярів та поглиблять їх рівень знань в даному випадку з області історії.

Histography: повна хронологія від великого вибуху до сучасності

Часто за кіпою цифр, дат та різноманітних подій школярі зовсім втрачають здатність орієнтуватися у хронологічній логічності всього цього. У якій послідовності відбувалися історичні події, здійснювалися наукові відкриття та створювалися всесвітньо значимі винаходи – розібратися в цьому допоможе ресурс Histography.
Histography – сайт, на якому  наочно представлена інформація щодо хронології розвитку історично значимих подій для людства від часу утворення Землі до сучасності.
Кожен факт – крапка у загальному скупченні, наводячи на яку можна дізнатися про подію більш детально. Як правило, інформація складається з матеріалів Вікіпедії. Хоча сайт англомовний, автоматична функція перекладу, передбачена Google), за бажанням відобразить зміст сторінки українською чи російською (зверніть увагу, що такий сервіс діє лише у браузері Chrome).
Часто текст супроводжується відповідними відео- та графічними матеріалами.
Інтерфейс сервісу Histography перекладається автоматично браузером Chrome
Чия розробка:Автор проекту Matan Stauber – випускник Академії мистецтва та дизайну Бецалеля, інтерактивний дизайнер і розробник із Тель-Авіва (Ізраїль).
Як це можна використати:Функціонал онлайн-сервісу дозволяє обрати як зазначені на сайті хронологічні рамки (наприклад, залізний вік чи період ренесансу), так і певні, що цікавлять саме вас (наприклад, можна виставити вручну період з 2000 до 2015 року). Також зліва на панелі відображається кількість подій, що відбулася в певний період з різних областей – літератури, музики, образотворчого мистецтва, політики тощо. А при виборі окремої рубрики за допомогою фільтру, можна відобразити період та події лише з окремої області (наприклад, події, що стосуються виключно війн та політики).
Таким чином, ресурс Histography дозволить школярам не тільки збагнути хронологічну послідовність історичних подій, а й осягнути ступінь насиченості певних періодів. Окрім того, сервіс може бути корисним учням у підготовці як до контрольної роботи, так і при виборі теми для реферату в межах історичного періоду, що вивчається.

Historypin: найбільший віртуальний музей

Про можливість віртуального подорожування з сервісом Google Earth знає кожний школяр. А не менш цікава розробка щодо здійснення онлайн-мандрівок як у просторі, так і у часі – залишається маловідомою. Але такі подорожі ще більш захоплюючі!
На відміну від загальновідомого сервісу Google Earth, з Historypin кожен бажаючий може не тільки пройтися віртуальними вуличкам будь-якої точки нашої планети і подивитися сучасні світлини. Використовуючи цей сервіс, можна цілком поринути в атмосферу минулого. Адже на сайті зібрано безліч фотографій, аудіо-, відеоматеріалів та історій звичайних людей, життя яких певним чином пов’язане з конкретною будівлею, вулицею, парком, сквером у будь-якому регіоні світу.
Historypin – інтерактивний віртуальний всесвітній музей. Потрапити до нього можна з якої завгодно точки земного шару у будь-який зручний для вас час. І до того ж, безкоштовно.
Хоча цей ресурс англомовний, але автоматичний перекладач Google усуває проблему недосконалого знання англійської. За бажанням зміст сторінки буде відтворений більш зрозумілою мовою (зауважемо, що така функція вбудована у браузері Chrome).
Чия розробка:Унікальний проект Historypin був запроваджений британською некомерційною установою «We Are What We Do» сумісно з компанією Google у 2010 році.
До того ж, кожний користувач Historypin так само, як і тисячі культурних й історичних організацій та установ з всього світу, може зробити свій особистий внесок у створення загального вигляду певної епохи. Для цього достатньо додати власні фотознімки на загальну карту Google і розповісти свою історію.
За 7 років існування проект Historypin став сумісним надбанням більш ніж 5 мільйонів зареєстрованих користувачів і 130 організацій з 181 країни. Кожна зі світлин на сайті – число яких переважає 50 000 штук – прив’язана до певного місця і відповідає певному часовому періоду.
Як це можна використати:Для того, щоб здійснити уявну подорож у просторі і часі, достатньо вказати місце і рік. Також, ввівши дані щодо свого місцеположення, можна отримати на карті знаходження найближчих об’єктів, про які міститься історична інформація на сайті. Таким чином можна мандрувати й містами України!
Детальні можливості сайту відображені у відео-фрагменті:

Три фішки Historypin, які однозначно сподобаються школярам:
1. За допомогою мобільного додатку Historypin можна поєднати сучасні та старі фотографії, сумістивши кілька історичних реальностей або побачити архівне зображення поверх сучасного.
Може вийти досить цікава реконструкція! Як, наприклад, це зробив петербурзький фотограф Сергій Ларенков у своїх роботах, присвячених Санкт-Петербургу та Києву.
2. Google Street View – спеціальний сервіс в межах Historypin, що дозволяє розглядати об’єкти під кутом 360 градусів. Це сприяє поглибленню ефекту присутності.
3. Окрім додавання власних фото, функціоналом сайту передбачена можливість створення колекцій тематичних світлин або навіть власного туру. Для цього треба лише зареєструватися, інструкції щодо створення турів містяться у відеоуроках. Навіть без знання англійської, їх зміст цілком зрозумілий.
Скориставшись сервісом Historypin, ви разом з учнями можете створити свій власний історичний проект рідного міста чи певної його частини. А кожен зі школярів зможе себе відчути не тільки справжнім істориком, наводячи довідки та перевіряючи факти на достовірність, а й причепним до створення глобального соціального проекту!

«Моя Україна»: вчимо історію, граючись гаджетом

Один з методів, який учні найкраще сприймають для навчання незалежно від віку – гра. Тому можна запропонувати ідею онлайн-змагання між учнями класу, використовуючи застосунок «Моя Україна».
«Моя Україна» – мобільний додаток, в якому зібрано понад 600 питань з 10 різноманітних сфер знань, які стосуються України (історія, культура, географія, наука, спорт тощо).

Інтерфейс додатку «Моя Україна»
Чия розробка:Застосунок створений українськими програмістами.
Як це можна використати:Ігрова форма – один з найбільш дієвих та цікавих методів засвоєння знань з будь-якої сфери.
Мобільна гра «Моя Україна» складається з 10 рівнів, перехід на наступний можливий лише за умови проходження попереднього етапу.
На кожне питання рівня автоматично пропонується 4 варіанти відповіді і 10 секунд на роздуми. Можливо припуститися лише 3 помилок на гру, в інакшому випадку етап закінчується.
Після натискання на варіант відповіді, одразу ж відображається допущена помилка чи ні. Враховуючи, що питання з певною періодичністю повторюються, це сприяє запам’ятовуванню вірних відповідей, а адже покращенню знань з історії України.


Україна в 3D: 2 найкращі серіали про історію нашої країни

Навряд чи параграф шкільного підручнику допоможе стовідсотково поринути в атмосферу певної історичної епохи, яка вивчається на уроці.
Як відбувалися набіги племен, де територіально вони проживали, як виглядали відомі діячі та як розгортались історичні події на теренах України – уявлення про це сформують історичні реконструкції у форматі 3D-мультфільмів. А діти із залюбки вподобають цей формат освоєння програмного матеріалу!
Найбільш цікаві історичні реконструкції були створені в рамках таких проектів:
1. «Історія України. Докудрама»
Проект представлений 3D-анімаціями, тривалістю 3-3,5 хвилини кожна. У загальному доступі міститься 100 серій, присвячених історії українських земель від стародавніх племен (скіфи, сармати, тощо) до другої половини XVІІ століття.
2. Проект «Країна. Історія українських земель»  – цикл із 183 серій анімованих фильмів, які присвячені важливим подіям та знаковим постатям в історії України. Тривалість кожної серії складає 25-70 хвилин.
Чия розробка:«Історія України. Докудрама» – спільний проект виробництва компаній Babich-Design та StarMedia.
«Країна. Історія українських земель» – телевізійний проект з науковою комп’ютерною анімацією, створений до 15-річчя незалежності Україна телеканалом «Інтер». Режисер – Валерій Бабич.
Як це можна використати:Запропонувавши своїм учням підібрані онлайн-ресурси, ви зможете допомогти школярам поглянути на осягнення історії з трішки іншого боку, аніж це передбачено шкільною програмою.

14 цікавих карт України, яких немає в підручниках географії

Добірка оригінальних карт України, які відображають розмаїття і самобутність нашої країни.
Чи багато насправді ми знаємо про нашу країну? Чи замислюємося про те, наскільки різноманітна і дивовижна її культура, історія, природа? А що може найбільш повно і наочно розповісти про певну територію? Звісно, карти! Вони можуть розповісти багато цікавого та показати закономірності, непомітні на перший погляд. До того ж, картографувати, насправді, можна будь-що!
На уроках географії та історії України кожен школяр вивчає багато різних відомостей про природні багатства, економіку та історію розвитку нашої держави. Однак шкільна програма не безмежна, тому не може охопити вивчення всіх цікавих фактів.
Редакція освітнього проекту «На Урок» дібрала 14 оригінальних карт, які ілюструють різноманітність нашої країни.

Карта України для дітей

Як зацікавити вивченням карт учнів молодших класів? Для цього можна запропонувати разом здійснити уявну мандрівку Україною. Яскраві ілюстрації та цікава розповідь учителя про визначні місця України не залишать байдужим жодного учня!

Використання такої карти сприятиме запам'ятовуванню назв міст України (зокрема, й перейменованих), а також ознайомить учнівство з архітектурними пам'ятками нашої країни. Для цього доцільно використати прийом Storytelling.

Карта визначних споруд України

Карту було створено у 2015 році українською художницею-ілюстраторкою Марисею Рудською.
Звісно, така карта представляє не всі найвідоміші споруди України, але є прикладом оригінального підходу – поєднання картографування та художньої ілюстрації.
 
Запропонуйте школярам, які вивчають культурне розмаїття України, визначити, які саме споруди зображені на карті, а також чим вони відомі.

Україна вишивана

Вишиванка здавна була об'єднувальним символом українців. Орнамент на кожній вишиванці символічний. Наші предки за візерунками могли розпізнати, з яких країв її власник, якими є його статки та сімейний стан. Окрім того, вишиванку використовували як прикрасу й оберіг від недобрих думок, злих духів та заздрісних поглядів поганих людей. Тому здавна існувала традиція дарувати вишиванку новонародженим.
У різних регіонах України, візерунки вишиванок різняться.

Щоб об'єднати українців, громадські активісти з Тернопільщини ініціювали акцію «Україна моя вишивана», до якої долучилися представники усіх регіонів України.

Карта писанок України

Як і створення вишиванок, виготовлення писанок є однією зі стародавніх об'єднувальних традицій українців. У кожному регіоні орнаменти і кольори, які обирали для писанкарства, відрізняються.

Розкажіть школярам про Музей писанкового розпису, який знаходиться у Коломиї (Івано-Франківська область). Цікаво, що, крім величезної колекції писанок (понад 6 тис. експонатів), в музеї є найбільша у світі писанка. Її висота становить 13,5 м, діаметр –10 м. Вона є частиною будівлі музею.

Найдавніша карта України

Найдавніша карта, знайдена на території України, зображена на уламку бивня мамонта. Її було знайдено у 1966 році під час розкопок на березі річки Росава біля села Межиріч Канівського району Черкаської області на місці стоянки мисливців на мамонтів доби пізнього палеоліту.
Це найдавніша пам'ятка картографії на території України, створена приблизно 15–17 тис. років тому.

Карта діалектів та говірок України

Діалект – місцевий різновид загальнонаціональної мови. Різноманітні говірки існують у кожній країні, вони підкреслюють місцевий колорит певного регіону та формують культурне розмаїття.

Ця карта може стати у пригоді на інтегрованому уроці географії та української мови.

Карта міст, де народилися видатні митці та діячі України

На уроках української літератури й історії школярі вивчають біографії багатьох видатних діячів і талановитих митців. Навіть добре знаючи життєпис кожного, навряд чи школярам вдасться вмить визначити, хто з них родом з яких областей. У цьому допоможе цікава карта, яку створили спеціалісти з Конгресу захисту української мови.

Такі карти-хмари ви можете створити разом з учнями. Для цього можна використати інтернет-ресурси для створення хмар слів.

Карта областей України, які найбільше постраждали під час Голодомору

Голодомор – акт геноциду українського народу, пов’язаний зі створенням штучного масового голоду у 1932–1933 роках. Це страшна сторінка нашої історії! Від голоду в ці роки померло понад 3,9 млн осіб на території Української СРР та Кубані, переважна більшість населення була українцямиі.

Карта експорту продуктів харчування з України

Загальновідомо, що в України добре розвинуте сільське господарство, що зумовлено родючими ґрунтами. Завдяки цьому країна експортує сільськогосподарську продукцію у 174 країни на різних континентах.

Карта з гербів та прапорів областей України

У 2015 році ця карта увійшла до Книги рекордів України як вишиванка, до створення якої долучилась найбільша кількість людей. До її виготовлення доклали зусилля понад 6 тис. українців з усіх областей нашої країни. Наразі карта розміром 1,5 х 2 м знаходиться у Верховній Раді.

Кожне зображення на гербі є символічним та історично обумовленим. Такі карти можуть бути цікавим інструментом для інтегрованих уроків географії та історії України.

Гастрономічна карта України

Гастрономічний туризм – це вид туризму, пов'язаний із ознайомленням з особливостями кулінарних традицій та дегустацією національної кухні певної країни чи регіону.
Така карта допоможе розповісти про традиційні страви певних регіонів та проаналізувати, якими саме природними факторами вони обумовлені.

Карта може бути використана під час інтегрованого уроку трудового навчання та географії.

Забавкарство в Україні

Якими іграшками гралися наші предки? Забавки виготовляли з підручних матеріалів – глини, деревини, соломи, лози та навіть сиру!
Розгляньте цю карту разом зі школярам та заохотьте їх більше дізнатися про саморобні іграшки рідної землі. Запропонуйте учням разом виготовити іграшки, які створювали наші предки для своїх дітей у далекі часи.

Карта поширення броварства в Україні

Броварство (пивоваріння) – традиційна галузь харчової промисловості в Україні. Перші броварні виникли на українських землях ще у другій половині XVI століття.

Цю карту можна використовувати під час вивчення харчової промисловості України за програмою 9 класу.

Карта автомобільних номерів

Як розпізнати за номерними знаками, з якого регіону приїхало авто? У цьому допоможе розібратися відповідна тематична карта.

А яка карта найбільше сподобалась вам? Додайте нотки творчості до роботи на уроках або запропонуйте вашим учням створити карти поза межами шкільної програми. Дозвольте кожному розкритися і проявити креативність.

210 лет назад родился великий неудачник Авраам ЛИНКОЛЬН


Світлина від Ивана Шаблова.Світлина від Ивана Шаблова.
1831 – прогорел в бизнесе, объявлен банкротом;
1832 – потерпел поражение на выборах в законодательную палату штата;
1834 – вновь прогорел в бизнесе и опять объявлен банкротом:
1835 -1836 – личные неудачи и в итоге тяжелейший нервный срыв, долго лечился;
1838 – потерпел поражение на очередных выборах;
1843 – потерпел поражение на выборах в Конгресс США;
1846 – потерпел поражение на выборах в Конгресс США;
1848 – потерпел поражение на выборах в Конгресс США;
1855 – потерпел поражение на выборах в Сенат;
1856 – потерпел поражение как кандидат на пост вице-президента США;
1858 – потерпел поражение на выборах в Сенат
1860 – избран президентом США.

Национальный герой американского народа.
Освободитель рабов.
16-й президент США, правил всего 4 года (1861-1865), А СКОЛЬКО СДЕЛАЛ!!!
Входит в список 100 самых изученных личностей в истории.
В честь Линкольна в Соединённых Штатах (и не только в них) поставлено множество памятников, названы город, улицы, УНИВЕРСИТЕТ, различные центры, АВИАНОСЕЦ. Профиль президента высечен на горе Рашмор.
День рождения Авраама Линкольна является национальным праздником в некоторых штатах Соединённых Штатов. Также Линкольн изображён на банкноте в 5 долларов. И автомобиль тоже в честь него.


Буктрейлер: як створити зі школярами міні-фільм про книгу

Творчі завдання – найкраща мотивація до навчання. Пропонуємо ідею цікавого завдання для школярів – створення учнями власного кіношедевру. Головні етапи, програми для реалізації проекту та ідеї візуалізації.
Не всі ваші учні читають із захопленням, правда? Тим більше програмні твори…
Сьогодні багато спеціалістів говорять про «кліпове мислення» сучасних школярів і наголошують, що гаджети витісняють читання книг. Як з цим бути? Саме час взяти на озброєння сильні сторони візуальної культури.
Запропонуйте учням продемонструвати власне бачення змісту через відео візуалізацію головної ідеї твору, створивши трейлер до книги! Це дасть змогу школярам відчути себе справжніми режисерами або навіть акторською групою. До того ж, такий спосіб опрацювання програмного матеріалу мотивує не лише читати, але і проявити власний творчий потенціал.

Буктрейлер як реклама

Буктрейлер – це відеоролик про книгу чи певний твір, в якому в художній формі цікаво та насичено подається ключова ідея, спонукаючи до прочитання повної версії. Це свого роду рекламний хід, який привертає увагу до тексту через залучення візуальних засобів.
«Родзинка» буктрейлеру – інтрига. Тому головна задача такого виду мистецтва – не стільки передати головний зміст, скільки викликати захоплення, зацікавлення та сильні емоції.

Від реклами до мистецтва: історія виникнення буктрейлеру

Ідея створення буктрейлеру виникла ще у 1986 році і вперше була реалізована у вигляді слайд-шоу з ілюстраціями та відповідними підписами.
Перші відеоролики про книги почали з'явитися у 2002 році у США. Їх створення ініціювалося видавцями як засіб рекламування літературного твору. На той час це був принципово новий тип реклами, який привертав увагу до окремої книги з-поміж тисяч інших.
Завдяки розвитку соціальних мереж, блогів та відеохостингів промо-ролики стали невід’ємною частиною рекламної кампанії кожного бестселера. З 2010 року цей жанр набув поширення і в Україні.
З розвитком ІТ збільшився діапазон можливостей візуалізації. Завдяки цьому сучасні буктрейлери максимально наблизилися до самостійних кінотворів. В багатьох країнах навіть започатковані конкурси визначення найкращого промо-ролику (на кшталт Trailie Award).

Щорічна кінопремія Trailie Award за досягнення в області маркетингу кінопродукції, що вручається з 1999 року

Способи реалізізації проекту буктрейлеру у межах шкільної навчальної програми

У якій формі це реалізувати? Спосіб відео візуалізації можна використовувати не лише на уроках літератури. Все залежить виключно від вашої уяви!
Щоб зацікавити учнів на першому уроці, продемонструйте школярам власноруч зроблений трейлер... до підручника, наприклад. Підручник – це сухо, стисло і переважно нецікаво. І не тільки у сприйнятті школярів. Але ж ви обожнюєте свій предмет! Тож покажіть, яким є для вас курс, наприклад, геометрії для 7-го класу. Візуалізуйте його у 3-хвилинному промо-ролику! Адже геометрія (фізика, хімія, історія тощо) – це справді захопливо! Обіцяємо, школярі запам'ятають такий урок!
Переконані, ідея буктрейлеру остаточно полонить учнів, якщо ви запропонуєте їм створити його власноруч!
Можна запропонувати учням створити буктрейлер індивідуально або розробити спільний проект командою. Причому візуалізацію можна зробити за допомогою наявних в інтернеті світлин чи відеоматеріалів, або спробувати себе у ролі акторів і відтворити зміст у такий спосіб. Навіть за допомогою телефонних камер можна відзняти справжнє кіно!
Все більше набувають популярності квести в цілому і веб-квести зокрема.
Тому пропонуємо, використовуючи сучасні зручні ІТ-інструменти, запропонувати представити зміст такої інтелектуальної гри, наприклад, у форматі анімації тощо. Цей проект можна виконати в межах навчальних курсів інформатики і вашого предмету, створивши інтегрований урок.
Щодня Бібліотека освітнього проекту «На Урок» поповнюється цікавими корисними матеріалами. Пропонуємо розробку проекту буктрейлеру в межах навчального процесу від вчителя української літератури Кизименко Оксани Миколаївни. А які ідеї є у вас?

Етапи створення буктрейлеру

Перш, ніж почати створювати буктрейлер, «режисеру» проекту необхідно розробити структуру ролика, побудувати сюжет, підібрати музику, створити дизайн титрів. Тож як структурувати процес?

Пропонуємо такі етапи:
  1. Вибір книги. Мотивацій у виборі книг для створення промо-ролика може бути безліч: улюблена, сучасний бестселер, програмна класика тощо (пропонуємо узгодити це питання безпосередньо з учнями).
  2. Створення сценарію (продумати сюжет і написати текст). Сюжет – це основа буктрейлеру, те, з чого він буде складатися. Важливо внести інтригу і вибудувати сюжет таким чином, щоб глядачеві неодмінно захотілося прочитати книгу і обов'язково дізнатися, що ж буде далі. Відеоролик не повинен бути довгим, не більше 3 хвилин. Це оптимальний час, щоб утримати увагу глядача – потенційного читача.
  3. Зібрати матеріали (підібрати картинки, відсканувати ілюстрації з книги, відзняти своє відео або ж знайти відео з тематики в інтернеті).
  4. Записати озвучений текст, якщо це передбачено за сценарієм. Для запису і редагування звуку можна використовувати програму Sound Forge.
  5. Вибрати програму для здійснення монтажу. Для початківців можна використовувати програму Windows Movie Maker. Вона має різноплановий функціонал та проста у використанні.
  6. Здійснити відеомонтаж. Вирізати/склеїти кілька фрагментів відео, додати звукові доріжки, змінити розмір відео, накласти ефекти, переходи та експортувати у відповідний формат.

Створення буктрейлеру у межах навчального процесу, з одного боку, популяризує прочитання книги, а з іншої, дозволяє на повну реалізувати творчі здібності школярів. А ви в свою чергу можете по-іншому поглянути на своїх учнів!

У 1187 році в Іпатіївському літописі вперше з’явилось слово “УКРАЇНА”

Колись територія від “Сяну до Дону” звалася Київською Руссю. Однак, вже у 1187 році, у Іпатіївському Літописі вперше з’явилось слово “Україна”.
Сьогодні навколо України точиться чимало розмов. Обговорюють вже не тільки політичну чи економічну ситуацію, а й країну загалом. І не дарма. Неодноразово ми розповідали вам про відомих людей українського походження, про українську культуру та мистецтво, про традиції та звичаї. Однак так і не згадували, звідки ж походить сама назва.

То звідки взялась назва «Україна»?

Колись територія від «Сяну до Дону» звалась Київською Руссю. Однак вже у 1187 році у Іпатіївському літописі вперше з’явилось слово «Україна». Рядки “…и плакашася по нем всі переяславци… бе бо князь добр и крепок на рати… и о нем же Украина много постона…” були пов’язані зі смертю Володимира Глібовича, переяславського князя. Це сталось під час походу на половців, а даний уривок означає «за ним же Україна багато потужила».


Цей же літопис містить розповідь про князя Ростислава Берладника, який завітав до «України Галицької». А у Галицько-Волинському літописі містяться рядки про князя Данила Галицького, котрий «забрав Берестій, і Угровськ, і Верещин, і Столп’є, і Комов, і всю Україну».
Історики відшукали у літописах підказки, як можна трактувати назву «Україна».
Наприклад, Олександр Палій притримується думки, що це був синонім слів «князівство» або «земля». Іван Огієнко стверджував, що так називали «граничну Переяславську землю». Але є імовірність, що так охрестили всі інші землі київські. Канадський історик українського походження Орест Субтельний, вважав, що слово «Україна», яке вперше з’явилось 1187 року, означає географічно «Київське порубіжжя». А Віталій Скляренко каже, що буква «у» в багатьох мовах, зокрема в українській, означає не «біля», а «в середині», тому не доцільно трактувати «Україну», як граничну територію чи окраїну.

Багато українських дослідників дотримуються твердження, що слово «Україна» складається з двох частин: «країна» і «у», що означає «рідний». Тобто, назва фактично стає антонімом «чужини».
Назва «Україна» стала більш популярною в часи Козаччини та Речі Посполитої.
Вона зустрічається в документах, листах, писаннях духовних осіб. Так називали територію Наддніпрянщини, розташованої обабіч Дніпра. Трохи згодом вона почала ширитись і на інші території, особливо на Лівобережжі.
Незважаючи на популярність «України» у Європі, козацька держава надалі офіційно залишалась «Військом Запорозьким».
Поділ тутешніх територій між Москвою та Польщею, а також знищення Гетьманщини, створило серйозні перепони для поширення нової назви. У цей час термін «Україна» знову почали використовувати у більш локальному значенні.
Тільки у 19 столітті, коли почали формуватися більш чіткі кордони українських земель, назва «Україна» почала все частіше вживатись у повсякденному житті її мешканців, викорінюючи інші назви.
Таку тенденцію започаткувала інтелігенція, котрій вдалось витіснити етнонім «русини» і замінити його «українцями».
Офіційному її встановленню сприяло створення УНР, Української Гетьманської держави, ЗУНР.
Але в чому причина зміни назви тутешніх земель? Багато вчених та дослідників намагались зрозуміти, чому саме «Україна». Версій виникло кілька.
Згідно першої, назва пішла від «окраїни», пограничної території. Ця теорія набула чималого розповсюдження в радянські часи. Подейкують, що вона виникла під впливом польських та російських істориків. Як би там не було, ця версія заслуговує на існування і має аргументи в свою підтримку. Назва «Україна» вперше була застосована до Переяславських земель, які межували з половецьким степом, а тому і називалися окраїнними. Однак кажуть, так їх могли охрестити і за те, що вони відділились від Київської Русі в окреме князівство.

Інша теорія, більш поширена сьогодні, стверджує, що слово «Україна» походить від «країна», «земля».
У Пересопницькому євангеліє, до речі, використовуються обидва значення цього терміну – і окраїна, і земля, територія.
Якщо розглядати цю версію, варто зазначити, що зв’язок між поняттями значно складніший. Назва утворилась в декілька етапів.
Слово «край» у значенні відрізок був відомий ще древнім слов’янам. Кожне тутешнє плем’я мало свою територію, яка відділялась від інших природними кордонами: річками, лісами, болотами тощо. Відповідно «краєм» почали називати територію племені. До цього додався суфікс –іна, який вживався слов’янами для означення простору. Поряд із цим, у тутешніх жителів існувало слово «окраїна», яке означало саме «порубіжні території племен».
Різниця полягала у тому, україна – вся окрема територія племені, окраїна – тільки пограничні території. В німецькій мові, наприклад, існує слово Inland, яке буквально можна перекласти «Вкраїна» і яке означає «своя земля».
Зі зміною суспільних утворень, змінювались і їх назви. «Україною» почали називати територію феодальних князівств, а згодом і всю Київську Русь.
Коли незалежні князівства почали від неї відділятись у 12 столітті, їх теж називали українами.

Трохи згодом так прозвали землі Наддніпрянщини, де збиралися козаки.
Свідчення є і в українській народній творчості:
«Ой по горах, по долинах,
По козацьких українах
Сив голубонько літає,
Собі пароньки шукає».
Вважається, що зміна Русі на Україну була необхідною і стала протестом проти агресивної царської політики, яка мала за мету перетворити українську націю в російську.
Подейкують, що саме тому Московська імперія присвоїла собі назву «Русь», перетворивши її з часом на Росію. Це мало сприяти втраті нашої самобутності. І коли стало зрозумілим, що українці і надалі намагаються бути самостійними і цю назву ніяк не викорениш, було вирішено її дискредитувати. Тому Україну почали трактувати як «окраїну Росії».

Існує ще одна версія, згідно якої назва «Україна» походить від слова «украяти». Відповідно Україна – «шматок землі, украяний від цілого, який згодом став окремою країною».

Назва «Україна» пройшла чималий шлях до офіційного визнання 1991 року, коли було проголошено її незалежність. І хоча походження терміну справді давнє, більшість шовіністів можуть не погодитись з цим, опираючись на те, що її довгий час не хотіли визнати офіційною.
І все ж, якої теорії притримуватись, вирішувати вам

пʼятниця, 1 лютого 2019 р.

Інтернет на користь: онлайн-ресурси для вивчення історії

Добірка найбільш цікавих віртуальних сервісів, здатних поглибити знання та додатково мотивувати учнів до вивчення історії.
Гаджети – користь чи зло для школярів? Нерідко можна почути нарікання батьків та педагогів, що підлітки надто багато часу проводять, потупившись в екрани смартфонів, планшетів та ноутбуків.
Дійсно, згідно з дослідженнями вчених, час, витрачений на соціальні мережі чи онлайн-іграшки, у сучасних підлітків інколи переважає над періодом задіяності в учбовому процесі. А чому б не скористатися сучасними девайсами для отриманням максимальної користі для навчання та розширення ерудиції? – Наша редакція представляє добірку зручних онлайн-ресурсів, які неодмінно зацікавлять школярів та поглиблять їх рівень знань в даному випадку з області історії.

Histography: повна хронологія від великого вибуху до сучасності

Часто за кіпою цифр, дат та різноманітних подій школярі зовсім втрачають здатність орієнтуватися у хронологічній логічності всього цього. У якій послідовності відбувалися історичні події, здійснювалися наукові відкриття та створювалися всесвітньо значимі винаходи – розібратися в цьому допоможе ресурс Histography.
Histography – сайт, на якому  наочно представлена інформація щодо хронології розвитку історично значимих подій для людства від часу утворення Землі до сучасності.
Кожен факт – крапка у загальному скупченні, наводячи на яку можна дізнатися про подію більш детально. Як правило, інформація складається з матеріалів Вікіпедії. Хоча сайт англомовний, автоматична функція перекладу, передбачена Google), за бажанням відобразить зміст сторінки українською чи російською (зверніть увагу, що такий сервіс діє лише у браузері Chrome).
Часто текст супроводжується відповідними відео- та графічними матеріалами.
Інтерфейс сервісу Histography перекладається автоматично браузером Chrome
Чия розробка:Автор проекту Matan Stauber – випускник Академії мистецтва та дизайну Бецалеля, інтерактивний дизайнер і розробник із Тель-Авіва (Ізраїль).
Як це можна використати:Функціонал онлайн-сервісу дозволяє обрати як зазначені на сайті хронологічні рамки (наприклад, залізний вік чи період ренесансу), так і певні, що цікавлять саме вас (наприклад, можна виставити вручну період з 2000 до 2015 року). Також зліва на панелі відображається кількість подій, що відбулася в певний період з різних областей – літератури, музики, образотворчого мистецтва, політики тощо. А при виборі окремої рубрики за допомогою фільтру, можна відобразити період та події лише з окремої області (наприклад, події, що стосуються виключно війн та політики).
Таким чином, ресурс Histography дозволить школярам не тільки збагнути хронологічну послідовність історичних подій, а й осягнути ступінь насиченості певних періодів. Окрім того, сервіс може бути корисним учням у підготовці як до контрольної роботи, так і при виборі теми для реферату в межах історичного періоду, що вивчається.

Historypin: найбільший віртуальний музей

Про можливість віртуального подорожування з сервісом Google Earth знає кожний школяр. А не менш цікава розробка щодо здійснення онлайн-мандрівок як у просторі, так і у часі – залишається маловідомою. Але такі подорожі ще більш захоплюючі!
На відміну від загальновідомого сервісу Google Earth, з Historypin кожен бажаючий може не тільки пройтися віртуальними вуличкам будь-якої точки нашої планети і подивитися сучасні світлини. Використовуючи цей сервіс, можна цілком поринути в атмосферу минулого. Адже на сайті зібрано безліч фотографій, аудіо-, відеоматеріалів та історій звичайних людей, життя яких певним чином пов’язане з конкретною будівлею, вулицею, парком, сквером у будь-якому регіоні світу.
Historypin – інтерактивний віртуальний всесвітній музей. Потрапити до нього можна з якої завгодно точки земного шару у будь-який зручний для вас час. І до того ж, безкоштовно.
Хоча цей ресурс англомовний, але автоматичний перекладач Google усуває проблему недосконалого знання англійської. За бажанням зміст сторінки буде відтворений більш зрозумілою мовою (зауважемо, що така функція вбудована у браузері Chrome).
Чия розробка:Унікальний проект Historypin був запроваджений британською некомерційною установою «We Are What We Do» сумісно з компанією Google у 2010 році.
До того ж, кожний користувач Historypin так само, як і тисячі культурних й історичних організацій та установ з всього світу, може зробити свій особистий внесок у створення загального вигляду певної епохи. Для цього достатньо додати власні фотознімки на загальну карту Google і розповісти свою історію.
За 7 років існування проект Historypin став сумісним надбанням більш ніж 5 мільйонів зареєстрованих користувачів і 130 організацій з 181 країни. Кожна зі світлин на сайті – число яких переважає 50 000 штук – прив’язана до певного місця і відповідає певному часовому періоду.
Як це можна використати:Для того, щоб здійснити уявну подорож у просторі і часі, достатньо вказати місце і рік. Також, ввівши дані щодо свого місцеположення, можна отримати на карті знаходження найближчих об’єктів, про які міститься історична інформація на сайті. Таким чином можна мандрувати й містами України!
Детальні можливості сайту відображені у відео-фрагменті:

Три фішки Historypin, які однозначно сподобаються школярам:
1. За допомогою мобільного додатку Historypin можна поєднати сучасні та старі фотографії, сумістивши кілька історичних реальностей або побачити архівне зображення поверх сучасного.
Може вийти досить цікава реконструкція! Як, наприклад, це зробив петербурзький фотограф Сергій Ларенков у своїх роботах, присвячених Санкт-Петербургу та Києву.
2. Google Street View – спеціальний сервіс в межах Historypin, що дозволяє розглядати об’єкти під кутом 360 градусів. Це сприяє поглибленню ефекту присутності.
3. Окрім додавання власних фото, функціоналом сайту передбачена можливість створення колекцій тематичних світлин або навіть власного туру. Для цього треба лише зареєструватися, інструкції щодо створення турів містяться у відеоуроках. Навіть без знання англійської, їх зміст цілком зрозумілий.
Скориставшись сервісом Historypin, ви разом з учнями можете створити свій власний історичний проект рідного міста чи певної його частини. А кожен зі школярів зможе себе відчути не тільки справжнім істориком, наводячи довідки та перевіряючи факти на достовірність, а й причепним до створення глобального соціального проекту!

«Моя Україна»: вчимо історію, граючись гаджетом

Один з методів, який учні найкраще сприймають для навчання незалежно від віку – гра. Тому можна запропонувати ідею онлайн-змагання між учнями класу, використовуючи застосунок «Моя Україна».
«Моя Україна» – мобільний додаток, в якому зібрано понад 600 питань з 10 різноманітних сфер знань, які стосуються України (історія, культура, географія, наука, спорт тощо).

Інтерфейс додатку «Моя Україна»
Чия розробка:Застосунок створений українськими програмістами.
Як це можна використати:Ігрова форма – один з найбільш дієвих та цікавих методів засвоєння знань з будь-якої сфери.
Мобільна гра «Моя Україна» складається з 10 рівнів, перехід на наступний можливий лише за умови проходження попереднього етапу.
На кожне питання рівня автоматично пропонується 4 варіанти відповіді і 10 секунд на роздуми. Можливо припуститися лише 3 помилок на гру, в інакшому випадку етап закінчується.
Після натискання на варіант відповіді, одразу ж відображається допущена помилка чи ні. Враховуючи, що питання з певною періодичністю повторюються, це сприяє запам’ятовуванню вірних відповідей, а адже покращенню знань з історії України.


Україна в 3D: 2 найкращі серіали про історію нашої країни

Навряд чи параграф шкільного підручнику допоможе стовідсотково поринути в атмосферу певної історичної епохи, яка вивчається на уроці.
Як відбувалися набіги племен, де територіально вони проживали, як виглядали відомі діячі та як розгортались історичні події на теренах України – уявлення про це сформують історичні реконструкції у форматі 3D-мультфільмів. А діти із залюбки вподобають цей формат освоєння програмного матеріалу!
Найбільш цікаві історичні реконструкції були створені в рамках таких проектів:
1. «Історія України. Докудрама»
Проект представлений 3D-анімаціями, тривалістю 3-3,5 хвилини кожна. У загальному доступі міститься 100 серій, присвячених історії українських земель від стародавніх племен (скіфи, сармати, тощо) до другої половини XVІІ століття.
2. Проект «Країна. Історія українських земель»  – цикл із 183 серій анімованих фильмів, які присвячені важливим подіям та знаковим постатям в історії України. Тривалість кожної серії складає 25-70 хвилин.
Чия розробка:«Історія України. Докудрама» – спільний проект виробництва компаній Babich-Design та StarMedia.
«Країна. Історія українських земель» – телевізійний проект з науковою комп’ютерною анімацією, створений до 15-річчя незалежності Україна телеканалом «Інтер». Режисер – Валерій Бабич.
Як це можна використати:Запропонувавши своїм учням підібрані онлайн-ресурси, ви зможете допомогти школярам поглянути на осягнення історії з трішки іншого боку, аніж це передбачено шкільною програмою.